Ad
Genel

MEHMET ÖNTÜRK: MEDENİYETLERİN BEŞİĞİ HATAY YENİDEN AYAĞA KALKACAK

Pinterest LinkedIn Tumblr

HATAY AKDENİZ VE ORTADOĞU’NUN TURİZM BAŞKENTİ OLACAK”

“HATAY’DA PLANLI KALKINMA ŞART!”

MEHMET ÖNTÜRK: MEDENİYETLERİN BEŞİĞİ HATAY YENİDEN AYAĞA KALKACAK

Depremin yaralarının sarıldığı Hatay’ın yeniden inşası için “Hatay’da yüzler gülsün diye” sloganıyla yola çıkan Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Öntürk, kentin ihyası için hazırladığı projelerini anlattı. Hatay’ın yeniden ayağa kaldırılmasının adımlarını planladıklarını söyleyen Mehmet Öntürk, “Şehrin toplumsal, tarihi ve kültürel hafızasının yok sayılmasına hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz. Hatay, Akdeniz ve Ortadoğu’nun turizm başkenti olacak” dedi.

Asrın felaketinin yerle bir ettiği Hatay’da Cumhur İttifakı tarafından üç dönem milletvekilliği görevini yürüten Mehmet Öntürk, şimdi de Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmet etmeye aday. Aday gösterilmesinin ardından çalışmalarına hızla başlayan Öntürk, mahalle mahalle gezerek vatandaşlara dokunmaya devam ediyor.

MEHMET ÖNTÜRK: HATAY’I AYAĞA KALDIRMAK İÇİN 60 PROJE HAZIR

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Öntürk, 31 Mart yerel seçimleri için 60 projeyi uygulamaya koyacaklarını söyledi. Öntürk, altyapıdan turizme kadar birçok alanda hizmet vereceklerini belirtti.

Kentteki birinci önceliklerinin altyapı olduğunu söyleyen Mehmet Öntürk, “Hükümetimiz burada çok ciddi işler yapıyor, Hatay şu an adeta bir şantiye alanı gibi ama belediyenin yapacağı en önemli işlerden biri de altyapı ve ulaşımdır. Ayrıca kırsal bölgelerde de yollar, içme suyu şebekeleri ve kanalizasyon çalışmaları, çocuklarımız için oyun alanları, yaşlılarımız için çeşitli çalışmalarımız var. Bunların yanı sıra turizmden organize sanayi alanlarına kadar bunların ayağa kaldırılması lazım. Tarımla ilgili, yayla turizmiyle ilgili, kültür turizmiyle ilgili çalışmalarımız var. 186 kilometrelik sahilimiz var ama maalesef bir plajımız bile yok” diye konuştu.

ANTAKYAMIZIN YENİDEN AYAĞA KALDIRILMASI BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ

6 Şubat 2023’teki depremlerden etkilenen kentin yeniden inşası sürecinde devletin ilgili kurumlarıyla istişare içerisinde çalışacaklarını belirten Öntürk, “Hatay’ın yeniden ayağa kaldırılmasının adımlarını planladık. Şehrin toplumsal, tarihi ve kültürel hafızasının yok sayılmasına hiçbir zaman müsaade etmeyeceğimizin altını çiziyorum. Tüm hemşerilerimizin can ve mal emniyeti ile mülkiyet hakkının gözetildiği bir süreci işleteceğimizden hiç kimsenin endişesi olmasın. Gerçekliğin dışına çıkarak yapamayacağımız işlerin vaatlerini vermeyiz, veremeyiz. Tutamayacağımız sözleri sarf etmeyiz, edemeyiz. Bu minvalde en çok yıkımı ve kaybı yaşadığımız Antakya’mızın yeniden ayağa kaldırılması birinci önceliğimizdir.”

ÖNTÜRK: HATAY ORTADOĞU VE AKDENİZ’İN TURİZM BAŞKENTİ OLABİLİR

Planlı bir çalışmayla Hatay’ın Akdeniz VE Ortadoğu’nunturizm merkezi olabileceğini kaydeden Cumhur İttifakı’nın Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Öntürk, Hatay’ın Akdeniz turizm kentine dönüşmesini ve çekim merkezi olmasını istiyoruz. Samandağ ile Arsuz arasındaki denizin turizme açılarak yüzlerce otel yapılması ve alışveriş caddelerinin açılması ile Hatay’ı yeniden kazanabileceğimize inanıyoruz.” Diye

MEHMET ÖNTÜRK: HATAY TURİZM CENNETİ OLACAK

Hatay’ın bölgesinin önemli bir kültür ve turizm merkezi olduğunu söyleyen Mehmet Öntürk, Kültür ve inanç merkezidir Antakya, Kudüs’ten sonra en önemli kilise olan Saint Pierre Kilisesi Antakya’da bulunuyor. Onun dışında Simon Manastırı’ndan Anadolu’nun ilk camisi olan Habibi Neccar Camisi de Antakya’da bulunuyor. Ne yazık ki mevcut otellerin durumu çok iyi değil, turizm için uygun bir ortam yok. Planlı bir kalkınma planlıyoruz, yapılacak planlı çalışmalarla önümüzdeki dönemde turizm için büyük fırsatlar yaratılabilir. Ancak şimdi bunlar yapılmazsa Hatay bir daha asla eskisi gibi olmaz.” ifadelerini kullandı.

HİZMETLER EŞİT VE ADİL YAPILACAK

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde vatandaşların yerel seçimde algı ve mazeret zihniyetini değil gerçek belediyeciliği seçeceğini belirten Öntürk, “Hizmetler eşit ve adil yapılacak. Hataylılar 10 yıl boyunca yan gelip yatıp, seçime 1 ay kala ‘dostlar alışverişte görsün’ diye 300-500 metre asfalt dökeni değil, planlı, programlı ve bütçe hakkına riayet eden, suyu, altyapıyı, parkı, ucuz ulaşımı ve tüm yolların asfaltlanmasını lütuf değil temel hak gören üretken belediyecilik anlayışını tercih edecektir.” diye konuştu.

Write A Comment